Outstanding Contributions to Business Education by an Institution, Organization, Business Firm, Government Agency, or an Individual associated with any of these groups
  • 1999--Wanda Samson

  • 1998--Larry Fuerst

  • 1997--Connie King

  • 1996--Dennis Krejci

  • 1995--Marilyn McGahan

  • 1994--Bonnie Sibert

  • 1993--Ken Kaser

  • 1992--Joan Anderson

  • 1991--Carla Gries

  • 1990--Donna Holmquist

  • 1989--Jackie Cink

  • 1988--Margene Holtz

  • 1987--Birdie Holder

  • 1996--Rita Bristol

  • 1995--Jean Lutt

  • 1994--Shirley Houston

  • 1990--Dr. Donna Kizzler

  • 1989--Dr. Patricia Arneson

  • 1988--Dr. Kari Anderson

  • 1987--Dr. Donna Holmquist

  • 1986--Birdie Holder


Outstanding Contributions to Business Education by a College/University Teacher
  • Rachelle Johannes, Two Rivers Bank, Arlington

  • Shonna Dorsey, AIM Institute

  • Kelly Lammers

  • Junior Achievement, Lincoln

  • Cargill, Blair

  • Nebraska Financial Education Coalition

  • Tier One Bank

  • Nebraska Council on Economic Education

  • Jennifer Clark, Federal Reserve Bank Holiday Inn Central, Omaha of Kansas City

  • Jason Miner, PayPal

  • NPPD, Columbus

  • Arby's, Lincoln

  • First Tier Bank, Lincoln

  • Steve Holmquist, South Western Publishing Rep.

  • Great Plains Communications

  • The Day Companies, John and Connie Day

  • Lincoln Credit, Association, Consumer Credit Counseling


Student Teacher of the Year Award
  • 2000--Carol Andringa

  • 1999--Bonnie Sibert

  • 1997--Beverly Newton

  • 1989--Buford Jones

  • 1986--James Nebel


Rookie-of-the-Year Teacher
  • ​2019--Brenna Backemeyer

  • 2017--Alex Fakinos

  • 2016--Cody Stappent

  • 2015--Kimberly Miller

  • 2014--Kyleigh Jo Lewis

  • 2013--Levi Gorsuch

  • 2012--Jocelyn Crabtree

  • 2011--Laura Newton

  • 2010--Matt Maw

  • 2009--Brenton Hoesing

  • 1997--Sheryl Piening

  • 1994--Donna Harr

  • 1993--Linda Ellis

  • 1992--Janet Weber

  • 1990--Lin Behmer

  • 1989--JoAnn Frazel

  • 1988--Marilyn McGahan

  • 1987--Marcene Wurdeman

  • 1986--Eloise Schwab


  • 2007--Kristeen Dostal

  • 2006--Shelly Mowinkel

  • 2005--Tennille Allison

  • 2003--Chris Ericson
  • 2001--DeLayne Havlovic
  • 2000--Shelley Thomas

  • 1999--Julie Zimmerman

  • 1998--Stacy Strawn

  • 1997--Jennifer Goos

  • 1996--Burke Brown

  • 1995--Ann Vrana

  • 1994--Mary Ann Bredthauer

Outstanding Contributions to Business Education by a Secondary Business Teacher

PAST AWARD WINNERS

ADDITIONAL INFORMATION

  • 2019--Tara Dlougy

  • ​​2018--Angie Palmer

  • 2017--Jessica Thompson

  • 2016--Alexandra Bastian

  • 2015--Levi Gorsuch

  • 2014--Daniene Fruedenburg

  • 2013--Matt Maw

  • 2012--Lindsay Tillinghast

  • 2011--Jay Dalton

  • 2010--Carrie Pratt

  • 2009--Kathleen "KT" Peters

  • 2008--Melinda Meidl​​

Outstanding Contributions to Business Education by an Administrator or Supervisor
  • 2018--Susan Wellman

  • 2017--Tennille Allison

  • 2016--Shawna Koger

  • 2015--Dawn Friedrich

  • 2014--Kris Gaebel

  • 2013--Teresa Hahn

  • 2012--Pat Hinkel

  • 2011--Patricia Olson

  • 2010--Bonnie Malcolm

  • 2009--Colleen Lenners

  • 2008--Cindy Talley

  • 2006--Deb Wolken

  • 2005--Caroline Hug

  • 2004--Murleen Bellinger

  • 2003--Margene Holtze

  • 2002--Dennis Krejci

  • 2008--Lori Harding

  • 2007--Tresse (Klumpter) Evenson

  • 2006--Ben Meyer

  • 2005--Leslie Rigler

  • 2004--Justin Katt

  • 2003--Amber Cochran

  • 2002--Sarah Bird

  • 2000--Jennifer Coe

  • 2017--Laura Chytka

  • 2014--Jocelyn Crabtree

  • 2013--Shelly Mowinkel

  • 2012--Shawna Koger

  • 2011--Sid Conrad

  • 2010--Crystal Bolamperti

  • 2019--Lorrie Mowry

  • 2013--Kathleen McCune

  • 2011--Linda Miller

  • 2008--Angie Chittick

  • 2005--Toni Landenberger

  • 2004--RoxAnn Coudeyras

  • 2002--Rose Pollard

  • 2001--Terri Tiedeman

  • 2000--John Blaylock

  • 1998--Jean Condon

Outstanding Contributions to Business Education by a Middle School Business Teacher
NSBEA
  • 2017--Celeste Rogers

  • 2016--Dawn Friedrich

  • 2015--Jean Condon

  • 2014--Deb Wolken

  • 2013--RoxAnn Coudeyras

  • 2012--DeLayne Havlovic

  • 2010--Toni Landenberger

  • 2009--Sheryl Piening Keller

  • 2008--Murleen Bellinger

  • 2007--Dr. Pat Arneson

  • 2005--Beverly Newton

  • 2004--Ramona Schoenrock

  • 2002--Sandy Olson

  • 2001--Sue Sydow

  • 2018--Julie Hippen 

  • 2013--Mickie Mueller

  • 2012--John Schultz

  • 2011--DeLayne Havlovic

  • 2003--Pat Weddle

Service Award
Outstanding Contributions to Business Education by a Post-Secondary Teacher
  • 2016--Mona Schoenrock

  • 2013--Sharon Garvin

  • 2012--Dr. Janet Lear

  • 2011--Darci Karr

  • 2009--William Latta

  • 2006--Dr. Judy Grotrian

  • 1998--Dona Vasa

  • 1997--Dr. Jan Barton


  • 2001--Linda Jacobi

  • 2000--Kim Kromberg

  • 1999--Sue Sydow

  • 1998--Janelle Stansberry

  • 1997--Celeste Rogers

  • 1996--Kurk Shrader

  • 1995--Wanda Samson

  • 1994--Mona Schoenrock

  • 1993--Jackie Cink

  • 1992--Ken Kaser

  • 1991--Charles Pickering

  • 1990--Joseph Nebel

  • 1989--Sharon Kluender

  • 1988--Sandy Olson

  • 1987--Beverly Newton

  • 1986--Joan Anderson

  • 1986--Galen Miller

  • 1985--Charles Pickering

  • 1984--LaNeta Carlock

  • 1983--Ann Masters

  • 1982--Charles Cressy

  • 1981--Joseph A. Nebel

  • 1980--Jane Stewart

  • 1979--Margaret Johnson

  • 1978--Verda Rauch

  • 1976--Verda Rauch

  • 1974--Mildred Blair

  • 1971--Margo McGawley

  • 1970--Dr. Gordon F. Culver